Szanowni Państwo! Drodzy rodzice!
Wasze dzieci są czytelnikami biblioteki szkolnej. Mogą samodzielnie korzystać z jej zbiorów. W naszej bibliotece jest wolny dostęp do półek. Oznacza to, że każde dziecko, już od najmłodszych klas, może przyjść do biblioteki samo, podejść do półki, i samodzielnie wybrać lekturę do przeczytania. Część dzieci bardzo lubi przeglądać książki, pokazywać je kolegom i koleżankom. Sprawia im to ogromną przyjemność.
Zwracam się do Państwa z prośbą o zachęcanie dzieci do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej.
O tym, że warto czytać książki, mówi się dużo. Dlaczego więc temu rozwijającemu zajęciu poświęca się tak mało ludzi? Jedynie 10% z nas czyta więcej niż 7 książek rocznie. Aby zachęcić wszystkich, tych małych i dużych, przedstawiam 8 powodów, dla których warto czytać książki codziennie i jakie korzyści to przynosi.
Perypetie książkowych postaci niejednokrotnie odzwierciedlają nasze codzienne życie. Oceniamy pozytywne lub negatywne zachowania bohaterów. Konfrontujemy działania postaci z naszym własnym sumieniem. Zastanawiamy się, jak my byśmy postąpili i co zrobili w danej sytuacji. To właśnie powoduje refleksję nad naszymi decyzjami, które już podjęliśmy lub które są dopiero przed nami.
Im więcej czytamy, tym więcej poznajemy i zapamiętujemy nowych słów. Zostają one w naszym słowniku już na zawsze. Zapamiętywanie wspiera procesy myślowe, a to z kolei umożliwia lepsze wyrażanie myśli i uczuć.
Czytając, pobudzamy wyobraźnię, tworzymy w głowie nowe obrazy i filmy, a wreszcie łączymy z tym, co już znamy. Z każdą nową informacją mózg tworzy nowe połączenia między komórkami nerwowymi, poprawia działanie już istniejących i spowalnia proces ich obumierania.
NEA (amerykańska agencja wspierająca sztukę) po przeprowadzeniu badań udowodniła, iż ludzie, którzy czytają regularnie, są znacznie bardziej zaangażowani obywatelsko i kulturowo. Mają większą swobodę wypowiedzi, a co za tym idzie, podnosi samoocenę i sprawia, że są bardziej nastawieni na sukces.
Podczas czytania człowiek przenosi się w inne miejsce, inny świat. Nie czuje trudów życia codziennego, wszelkie drobnostki odchodzą w niepamięć. Badania z 2009 pokazały, że czytanie kilkanaście minut dziennie zmniejsza poziom stresu nawet o 30%.
Często czytając książkę, próbujemy przewidzieć jej zakończenie. W ten sposób umacniane zostają umiejętności myślenia analitycznego i wyobraźnia. Łatwiej przychodzi też przetwarzanie informacji i ich segregowanie. Tym samym ćwiczone są zdolności logicznego myślenia, a to pomaga podczas podejmowania decyzji, uczenia się i rozwiązywania problemów.
Fikcja literacka to świat wyobraźni, w którym poznaje się nowe relacje międzyludzkie oraz różne, czasem zaskakujące wzorce zachowań. Innymi słowy, przenosi do rzeczywistości dostępnej wyłącznie dla pasjonatów książek. Dzięki temu rozwija umiejętność rozpoznawania oraz lepszego rozumienia emocji innych ludzi. Dzieje się tak, ponieważ błędy popełniane przez bohaterów stanowią doskonałą lekcję życia. Uczymy się na ich niepowodzeniach i przeżyciach, zdobywając wiedzę o sposobach postępowania w sytuacjach, które wcześniej były dla nas obce.
Miłośnicy książek łatwiej zapamiętują nowe informacje i przyswajają wiedzę. Lektura dostarcza wielu cennych informacji oraz interesujących faktów z różnych dziedzin życia i nauki, co sprawia, że stajemy się bardziej rozwinięci intelektualnie. Dzięki temu patrzymy na świat z szerszej perspektywy, co pomaga nam być bardziej obiektywnymi i zdystansowanymi wobec trudności. Podczas czytania nasz mózg działa jak projektor, wizualizując treść. Taki proces poprawia naszą pamięć – dzięki niemu jesteśmy w stanie łatwiej i na dłużej zachować nowe informacje i wspomnienia.
nauczyciel bibliotekarz
Anna Solich